aniaczytapl

recenzje

Recenzja " 10 sekund do IO" Małgorzaty Wardy

557362-352x500.jpg

Za książkę dziękuję wydawnictwu :)

Co piszą z tyłu:

Nowe wydanie powieści dla młodzieży, wybranej Książką Roku 2015 w kategorii literackiej. Akcja książkitoczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której wchodzi szesnastoletnia bohaterka Mika. W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną i tajemniczą grą, stworzoną w najnowszej technologii, gdzie gracz odczuwa nie tylko temperaturę otoczenia, zapachy i smaki, ale też ból. Może tam nawet przeżyć własną śmierć. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na wulkanicznym księżycu Io. Czy i ona wpadnie w pułapkę piekielnie niebezpiecznej gry?
Jakie zagrożenia płyną z maratonów gier, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie? Z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka? Wartka akcja, ciekawe postaci, dająca do myślenia lektura dla nastolatków.

Cytat:

,,Poza wirtualnym światem nie mam nikogo ani niczego. do czego
chciałabym wrócić" .

 

Cena:

18,85 zł - znak.com.pl

Moja opinia:

Tym razem miałam okazję zapoznać się z kolejną polską autorką Małgorzatą Wardą. Książka ta jest skierowana głównie do osób młodych, nastolatków. Sięgnąć mogą po nią również dorośli, choć myślę, że jednak większą frajdę sprawi ona młodszym ludziom.

Pewnego dnia Mika, główna bohaterka jest ofiarą szkolnej strzelaniny. Udaje jej się ujść z życiem, choć wie kim jest napastnik i widzi śmierć bibliotekarki. Na następnych kartkach zaczyna rozgrywać się akcja o tym, w jaką grę weszła dziewczyna i o tym, jak niebezpieczna ona jest. Reszty dowiecie się sami. 

Sądzę, że powieść ta ma na celu nie tylko ukazać świat Miki i jej życia. Tutaj chodzi również o zwrócenie uwagi na to, jak uzależniające mogą stać się gry komputerowe i jak wiele zagrożeń niesie internet. Ogólnie rzecz biorąc, książka bardzo przyjemna, pełna zwrotów akcji i oszałamiająca. Serdecznie polecam wszystkim zainteresowanym :)

Moja ocena:

8/10